Bevezető | Színnévtípusok | A színnév szerepe | Színszótár–ABC | Színszótár–Színtartományok
Nyitóoldal | Honlaptérkép | Mellékletek | E-mail
SZÍNNÉV
Színnévtípusok
Összetett színnevek
Asszociatív színnevek
A színemlékezet viszonylag gyenge képességünk, (nem úgy működik, mint a zene esetében), de egy jellegzetes színű tárgyra való utalás megkönnyíti a szín felidézését. Segítséget jelent a laikus számára, aki nem ismeri a színkoordinátákat, színjelző-számokat és egyéb szín-rekvizítumokat, de egy gyakran látott tárgy színét maga elé tudja képzelni. Például ha valami olyan fehér, mint a hó, akkor: hófehér.


Asszociációk, szóláshasonlatok
fehér, mint a hó zöld, mint a fű sárga, mint a nap fekete, mint a korom

A színazonosítás legelterjedtebb módja ismert természeti tárgyakhoz és jelenségekhez kapcsolni egy színnevet: ez olyan szókapcsolat, melyben az előtag egy jellegzetes színt hordozó tárgy neve, az utótag pedig legtöbbször alapszínnév, gyakran a 'szín' szó, néha más, egytagú szóként is színt kifejező szó, például: meggyvörös, meggyszín, meggybordó. Színszókincsünk legnagyobb része asszociatív színnév, a Színszótárban kb. 700 ilyen van.

Nem csak egy-egy alapszínnevet, de egész színcsoportot is összekapcsolhatunk valamely tárggyal, fogalommal (pl. fagylaltszínek, hideg színek, földszínek stb.) Lásd: Színcsoportnevek.

Az asszociatív színnevek készlete kulturálisan meghatározott, mert csak az emberek többsége által ismert tárgyak/jelenségek lehetnek e köznyelvi szerepben, és attól is függ, hogy egy nyelvi közösség milyen természeti környezetben, milyen növényzet, állatvilág, ásványok, más tárgyak, optikai jelenségek között él. (Az eszkimók állítólag tucatnyi szót használnak a hó fehérségének kifejezésére. A lovasnépek, mint régebben a mongolok és a magyarok, kb. 2-300 lószínnevet ismertek.) Olykor az idegen környezetből származó asszociatív nevek is meggyökerezhetnek, jóllehet kevés közvetlen élményünk van az eredeti tárgy színéről: ébenfekete, tengerkék stb.

Az asszociatív névadás annak ellenére igen elterjedt, hogy a természetes szín egyazon tárgy/jelenség esetében is sokféle lehet. Valójában a konvenció szerint, egy „átlagszínre”, vagy a leggyakoribb színre utalunk, ha ezeket használjuk. Például az ég színe a kékesfehértől a sötétkékig, a sárgától a bíborvörösig igen sokféle lehet, az „ég színe” mégis mindenki számára egy jól meghatározott kéket jelent.

Az ég színei


Szinte minden olyan tárgy, amelynek jellegzetes színe van és gyakran kerül az emberek látóterébe, asszociatív előtaggá válhat. Kis fantáziával bárki kitalálhat a helyzettől és hangulatától függően ilyen szókapcsolatokat, és az emberek többsége megérti, de, hogy bekerüljenek a köznyelvbe, ahhoz sok egyéb tényező és idő is szükséges. Újabban az internetes fórumokon és blogokban gyakran találunk spontán és eredeti színneveket, melyek szinte kizárólag asszociatívak (pl. kukásautónarancs, gekkózöld, meggyfőzelékszín).

A természetrajzi leírások sokszor asszociatív színnevet használnak az állatok és növények színmeghatározásához, pl. kénsárga virág, rókavörös lepke, sárgarépavörös (!) gomba stb. A színnel megkülönböztetett tárgyak (állatok, növények) nevéből könnyen válhatnak színnevek, pl.: sárgadinnye – dinnyesárga, vörösvércse – vércsevörös, szürke gém – gémszürke, sárgarépa – répasárga stb.

A több száz asszociatív színnév néhány jól körülhatárolható tárgykörbe sorolható:
– élőlények (babakék, csontfehér, négerbarna)
– állatok (pávakék, egérszürke, kócsagfehér)
– virágok (kikericssárga, liliomfehér, ibolyalila)
– gyümölcsök, termések (eperszín, galagonyavörös, kókuszfehér)
– növények (fűzöld, dohánybarna, ébenfekete)
– élelmiszerek (csokoládébarna, borvörös, sajtsárga)
– ékkövek (rubinvörös, opálkék, smaragdzöld)
– nemes anyagok (gyöngyszínek, márványfehér, aranysárga)
– egyéb ásványok, fémek (szénfekete, vasvörös, bronzbarna)
– egyéb anyagok (téglavörös, faggyúsárga, üvegzöld)
– természeti-optikai jelenségek (égkék, lángvörös, tavaszzöld)
– fantázialények (tündérfehér, sárkányvörös, ördögfekete)
– öltözet, textil (bársonyvörös, matrózkék, lódenzöld)
– értéktelen, gusztustalan dolgok (gennysárga, gilisztaszín,    kakabarna)

Az asszociatív színnév nemcsak a színárnyalatot érzékelteti, hanem az anyagi minőséggel is összekapcsolódik. (Pl. egy falazótégla színe sárgásrózsaszín, melyet őszibarackszínnek mondanánk, de a durva téglára mégsem használja senki, hiszen ez a színnév csak finom, bársonyos anyagokra vonatkozik.)

Az asszociatív színnevek a választékos nyelvhasználat kellékei, gazdagítják a szókincset. Nemcsak egy színárnyalat meghatározását segítik, hanem értékítéletet is kifejeznek. A nemes anyagok, ékkövek, virágok nevével jelzett szín a szemlélő tetszését fejezi ki, míg a közönséges, sőt gusztustalan tárgyakra való utalás a színnel szembeni ellenszenvről tanúskodik. (Minderről részletesebben a Színnév szerepe a kommunikációban c. fejezetben lesz szó.)

| |
Nem kereskedelmi oldal    |   Non-commercial website
Tartalom (Site map) | Magamról | Jogi nyilatkozat | Email |
Utolsó tartalmi frissítés: 2018. január