Bevezető | Színnévtípusok | A színnév szerepe | Színszótár–ABC | Színszótár–Színtartományok
Nyitóoldal | Honlaptérkép | Mellékletek | E-mail
SZÍNSZÓTÁR
Színszótár – ABC
Magyarázatok a Színszótárhoz

Színhelyesség

A minták és fotók színhelyessége függ a monitor/kijelző korától, színbeállításától (színhőmérséklet, gamma, fényerő, kontraszt, színfelbontás, RGB arány), továbbá a környezeti fényektől, ezért nincs rá garancia, hogy minden gépen helyesen ill. azonosan fog megjelenni !



A Színszótár részei


1. Színszótár - ABC

1.1. Színnevek (1370 színnév + névváltozatok)
1.2. Árnyalatok (150 árnyalatnév + névváltozatok)

1.3. Adathiányos színnevek (730)
1.4. Index (kb. 3840)


2. Színszótár - Színtartományok szerint

Színminták a fő színtartományok szerint: fehér, szürke, fekete, kék, lila, bíbor, vörös/piros, rózsaszín, barna, narancs, sárga, zöld, továbbá színcsoportok, emberi színek, állatszínek,  színcsúfnevek.


Források, munkamódszer

Színszótár történet



1. Színszótár - ABC


1.1. Színnevek

| Színnevek »

Szavak listája, melyek színek megnevezésére, azonosítására szolgálnak. Jelenleg 1370 szó található a Szótárban. Munkám súlyponti része a színnevek vizuális azonosítása, vagyis színminta és színes fotó elhelyezése az adatok között.
A színnév szófaját tekintve általában melléknév és főnev is, ezt külön nem jelöltem. 


A Színszótár-ABC rovatai:


Színnév:
– Néhány színnév idegennyelvű és magyar változata is használatban van (pl. beige, bézs; sepia, szépia), ilyenkor mindkét szó szerepel a rovatban.

Színminta:
– A színnév jelentésének megfelelő homogén szín. A színnév soha nem „egyetlen” színt, hanem egy kicsiny színtartományt jelent, tehát az adott színmintánál kissé sötétebb, világosabb, tisztább vagy szürkésebb árnyalatok is beleértendők. Technikai okokból azonban csak egy színt tudok megadni.
– Az anyagoknak csak jellegzetes színüket lehet homogén színnel ábrázolni, (pl. aranysárga, eozinzöld), de a felületi megjelenést (pl. csillogást, irizálást) nem, ezt a mellékelt fotó próbálja érzékeltetni.
– Bizonyos színnevekhez, melyek önmagukban is több színt jelentenek (pl. tarka, terepszín, fókabarna), nem tartozik színminta.
– A színjelentés nélküli, –csak a nyelvben létező–, színnevekhez, illetve bizonyos színcsúfnevekhez nem tartozik színminta ill. fotó (pl. hupikék, tulipiros, takonyzöld).
– Az átlátszó anyagok, színes folyadékok színét nehéz meghatározni, mert a szín függ az anyag térfogatától, a mögötte lévő háttérszíntől, az áthatoló fény irányától és a szemlélő nézőpontjától. A színnév azonban nem egzakt színmérés eredményeként jön létre, és nem követelmény vele szemben, hogy a folyadékról elnevezett szín megfeleljen egy folyadék szabványos színének (pl. borvörös, konyakszín, olajsárga).
– A ritka, régies színnevek pontos színjelentését sokszor nehéz meghatározni, kutatásaim módosíthatják a jelenlegi színadatokat. A legutóbbi (2018.január) frissítés során megváltozott pl. a tób, bolhaszín, mandarinzselészín.

Névváltozat, szinonima:
– A színnév változatai, melyek ugyanazt a színt jelentik. A szó összetétele, a színnév utótagja, régi alakja, helyesírása stb., több változatban is előfordul a nyelvhasználatban (pl. meggyszín, meggyvörös, meggypiros, meggybordó, meggyszörpszín stb.). A névváltozatok nagyrésze külön oldalon is szerepel, betűrendben.

Színtartomány:
– Az alapszínnevek szerinti tartományok: fekete, szürke, fehér, kék, lila, bíbor, vörös, rózsaszín, barna, narancs, sárga és zöld. Az emberi hajszínek (szőke, ősz) is önálló tartományként szerepelnek ebben a rovatban, habár ezek nem alapszínnevek.
– A színtartomány határa közelébe eső szín besorolása olykor vitatható lehet.
– A színnév és a tartomány nem mindig fedik egymást. Különösen gyakori pl. a vörös utótagú neveknél, melyek a barna, narancs, bíbor, rózsaszín tartományokba is eshetnek (pl. a hematitvörös=barna, a míniumvörös=narancs, a céklavörös=bíbor)
– Színcsoportneveknél nincs adat, mert több színtartományba tartoznak a színek.

Árnyalat:
A színminta leírása árnyalatnevekkel, pl. hidegvörös, bágyadt zöld, sötétkék stb.

Színadatok:
a.) #hexadecimális (átszámítása RGB-be);
b.) RGB: (red-green-blue), magyarul: vörös-zöld-kék, a számítógép által megjeleníthető alapadat, mely 0-255 közötti értéket vehet fel.
Az RGB adatot többféleképp kaphatjuk meg:
- beírhatjuk a #hexadecimális adatot a Google keresőbe, ahol -több más színadat mellett- közvetlenül megadja az RGB értéket is.
- beírhatjuk a www.color-hex.com oldal ablakába
- beírhatjuk a www.colorhexa.com oldal ablakába
- (és még számos weboldal van, ahol ez alapszolgáltatás)
- a grafikus programok közül pl. az Adobe Photoshop Color Picker funkcióját is használhatjuk.
c.) H: (hue), magyarul: színezet, az emberi színérzet egyik paramétere. A teljes (0-359o) színkörben értelmezve:
ahol a 0o = vörös, 60o = sárga, 120o = zöld, 240o = kék, 280o = lila, 300o = bíbor. A semleges színeknek (fehér-fekete-szürke) nincs színezetük, vagyis H nem 0, hanem nincs!
A H értéket előbb (az RGB-nél) felsorolt helyeken kaphatjuk meg.
A másik két színjellemző a telítettség (S, saturation) és a világosság (L, lightness) nem szerepel az adataim között, bár ez is leolvasható a fenti forrásokban, de ezt a két paramétert olyan módon definiálják, amivel nem értek egyet.

– Színadataim a tudományos ill. szabványos színrendszerek (Color Order Systems: Munsell, Coloroid, Ostwald, NCS stb.), és színkatalógusok (RAL, Pantone) adatait nem tartalmazzák. Akinek erre van szüksége megtalálhatja a #hexadecimális vagy az RGB adat alapján.

Előző verzió:
Néhány név színadatai megváltoztak az előző verziókhoz képest. A régi adatokat itt közlöm, hátha valakinek érdekes.

Fotók:
A színnévre a lehető legjellemzőbb tárgy-illusztráció. Ha ilyet nem sikerült találni, akkor valamely tárgy képe az adott színben.

Színnévtípus:
A színnévtípusok c. fejezetben leírt kategóriák szerint lehet: alapszínnév, egytagú, összetett színnév (asszociatív, tulajdonnévből képzett, földrajzi, kémiai eredetű) színcsoportnév, színnév előtag, esetleg egyéb.

Funkció:
A színnév szerepe a kommunikációban c. fejezetben leírt kategóriák szerint. Leggyakoribb az általános színnév (ált.), ez bármely tárgyra vonatkozhat. További funkciók: emberi színnév (bőr-, haj-, szemszín), lószínnév, állatszínnév, pigmentnév, textilfesték, kerámiai anyag, építészeti, öltözet-, divatszínnév, régi színnév, népnyelvi, gúnyos, humoros, durva, esetleg egyéb.

Gyakoriság:
Ötfokú skálán értelmezve:
nagyon gyakori: o o o o o
nagyon ritka: o - - - -

– A festékneveknél megkülönböztetem a szaknyelvi és a köznyelvi gyakoriságot, mert ezek rendszerint nem azonosak.
– A gyakoriság értékei hozzávetőlegesek, ill. becslésen alapulnak, nem végeztem ilyen irányú méréseket. Legfőbb támpontom a Google kereső találatai voltak, ill. saját tapasztalataim.

Megjegyzés:
Egyéb kapcsolódó adat, magyarázat, megjegyzés, érdekesség, a szó etimológiája, a szín és színnév „története”, kultúrtörténeti, természeti, technológiai stb. vonatkozások.

Élőlények nevében:
Növények, gombák, állatok nevében gyakran fordulnak elő színnevek,
pl. májbarna békagomba (Omphalina subhepatica)

Példamondat:
Az adott színnév nyelvi kontextusban, ami lehet irodalmi- és sajtónyelv, blog-, fórum-, kereskedelmi vagy egyéb szöveg.

Link:
Hivatkozások a SZÍNNÉV–SZÍNSZÓTÁR weboldal más részeire vagy külső webcímekre, ahol további információkat találhat az érdeklődő.

Languages:
– A színnév angol fordítása (mely szótárak és internetes források felhasználásával készült), tájékoztató jelleggel !
– A festékneveket az angol [en] mellett olasz [it], francia [fr] és német [de] nyelven is közlöm. A nemzetközi szakirodalomban, ahonnan az adatok származnak, legtöbbször ezen a négy nyelven adják meg a festékneveket.



1.1.a. Színszótár – ABC, Színnévváltozatok:

| Névváltozatok »

Ha a 1370 színnév között nincs egy keresett szó, érdemes megnézni a névváltozatok között is, ahol kb. 1500 címszó szerepel. Itt csak felsorolás van, definició nélkül. A táblázat bal oldalán a névváltozat, jobb oldalán a színnév szerepel.


1.1.b. Színszótár – ABC, Idegennyelvű szavak listája:

| Színnevek angolul » (4 oldalon)
| Festéknevek olaszul »
| Festéknevek franciául »
| Festéknevek németül »


– A magyar színnevek angol fordításai, és nem az angol nyelv színneveinek kigyűjtése: a két halmaz átfedésben van, de nem azonosak!
A fordítás nyomtatott és online szótárak, szakkönyvek és internetes források felhasználásával készült.

– A festék- és pigmentneveket az angol [en] mellett olasz [it], francia [fr] és német [de] nyelven is közlöm, az illető nyelv szavainak abc sorrendjében. A nemzetközi szakirodalomban, ahonnan az adatok származnak, legtöbbször ezen a négy nyelven adják meg a festékneveket.


1.2. Árnyalatnevek

| Árnyalatnevek »

Színszótár–ABC, Árnyalatok:

A színnevekhez kapcsolható melléknevek, melyek az eredeti jelentést módosítják (pl. világoskék, sötétkék, törtkék, liláskék stb.). A 150 címszó jelentését hasonló elvek szerint mutatom be, mint a Színneveknél.

Rovatok:
– Árnyalatnév
– Névváltozat, szinonima
– Fotó
– Funkció
– Gyakoriság
– Megjegyzés
– Élőlények nevében
– Példamondat
– Link
– Language (csak angol)


Árnyalatnév-változatok

| Árnyalatnév-változatok »

Ha a 150 árnyalatnév között nincs egy keresett szó, érdemes megnézni a névváltozatok között is, ahol 78 címszó szerepel. Itt csak felsorolás van, definició nélkül.


Árnyalatnév angol fordítása

| Árnyalatnevek angolul »

A magyar árnyalatnevek angolra fordítva, melyek átfedésben lehetnek az angol nyelv árnyalatneveivel. A fordítás nyomtatott és online szótárak, szakkönyvek és internetes források felhasználásával készült.


1.3. Adathiányos színnevek

| Adathiányos színnevek »

Itt sorolom fel mindazokat a színneveket, amelyekről nincs elegendő adat, ahhoz, hogy a Színnevek ún „törzsanyagába” kerüljenek, pl. nincs fotó. Az alábbi szempontok közül legalább egy vagy kettő érvényes rá:
– nem ismert a szín, nincs színadat
– nincs példamondat (nincs használatban)
– a néven kívül nincs egyéb adat
– bizonytalan a színjelentés
– költői-írói vagy más egyéni szóalkotás
– ritka vagy régies szaknyelvi szó

Jelenleg 730 ilyen színnév van a listában.


1.4. Index

| Index »

Valamennyi színnév, névváltozat, adathiányos színnév, árnyalatnév és -névváltozat, betűrendben. Jelenleg 3840 szócikket tartalmaz a lista.



2. Színszótár – Színtartományok

| Színszótár – Színtartományok »

A 12 színtartomány: fehér, szürke, fekete, kék, lila, bíbor, vörös/piros, rózsaszín, barna, narancs, sárga, zöld, továbbá színcsoportok, emberi színek, állatszínek, színcsúfnevek.

– Ebben a szótárban színek szerint –képek és színminták áttekintésével– lehet keresni. A 50 mintánál több színt tartalmazó tartományok több oldalon vannak elhelyezve, árnyalatok szerinti megoszlásban. Az árnyalatok a tiszta-tört, hideg-meleg, világos-sötét dimenziók szerint csoportosulnak.

– A színadatok közül itt csak a hexadecimális szerepel.

– Névlista. Minden tartományhoz mellékelem a hozzá tartozó színneveket. A lista tartalmazza mindazokat a szavakat, melyek lexikai jelentésük, vagy vizuális jelentésük alapján oda sorolhatók.
Pl.: A Vörös-Piros tartományban szerepelnek a skarlát, cinóber szavak (vizuális jelentésük okán), és a hematitvörös, céklavörös szavak (lexikai jelentésük okán), habár ez utóbbiak a barna ill. a bíbor tartományba tartoznak.



Források, munkamódszer

Forrásaim: nyomtatott és online szövegek, művészeti technikákról szóló szakkönyvek, termékkatalógusok, nagyon ritkán az élőbeszédben spontán elhangzó színjelölő szavak. Olyan szó nincs köztük, amit magam találtam ki! Idegen nyelvekből színnevet nem fordítok, csak magyar nyelvű szövegekből gyűjtök!

Színekkel 1972 óta foglalkozom, a színneveket 2004 óta gyűjtöm.


Színszótár történet

dátum verzió címszó  
2005. 08. 1.0 304 színnév  
2006. 06. 2.0 746 színnév  
2006. 10. 2.1. 765 színnév
50 árnyalatnév
bővítés
2008. 01. 3.0 950 színnév (+változat)
80 árnyalatnév (+változat)
 
2018. 01. 3.01 950 színnév (+változat)
80 árnyalatnév (+változat)
javítás
2019. 09. 4.0 1370 színnév (+változat)
150 árnyalatnév (+változat)
730 adathiányos színnév
Index (3840 színnév)
 


Földvári Melinda,
Budapest, 2019.szept.
 
| |
Nem kereskedelmi oldal    |   Non-commercial website
Tartalom (Site map) | Magamról | Jogi nyilatkozat | Email |
Utolsó tartalmi frissítés: 2019. szeptember