« előző színnév - (fejezet elejére) - következő színnév »

törökvörös
törökpiros, →buzérvörös, →drinápolyi vörös, →alizarin, →krapp
vörös
mélyvörös
#C61E03, RGB: 198 30 3, H: 8
#BA503F, RGB: 186 80 63, H: 7
török szőnyeg török tiszt török fez
összetett, földrajzi
pigment- és festéknév, régies
o o - - -
– Törökpiros: a festőbuzér növényi cserje, gyökere ősi pigment-alapanyag, a bíbornál és skarlátnál kevésbé drága vöröset nyertek belőle. A bonyolult előállítási technológia Indiából származik, de széles körben a törökök terjesztették el. A törökpiros a török módszer szerinti festékkészítést jelenti. A festőbuzér feldolgozásának továbbfejlesztésében a hollandok jeleskedtek (16.század), ők készítették belőle a krapp nevű mélyvörös pigmentet.
– A kátrányfestékek megjelenéséig (19.század második fele) a leggyakoribb vörös festékanyag egyike volt. Textilszínezék, de művészfestéket is előállítottak belőle, ún. lakkosítással. Nagyon jó a színtartóssága, több száz éves keleti szőnyegek buzérral festett vöröse ma is élénk színű.
– A török megszállás idején Magyarországon is szokássá vált a lovak festése: elsősorban az ajándéknak szánt, ill. főúri ünnepek alkalmával a lovak farkát hennával vörösre festették.
(Apor Péter)
„A török bagazia évszázados hegemóniáját megtörni azért nem sikerült, mert a törökvörös (buzér) bonyolult festési eljárást nem tudták imitálni.”
(Endrei Walter, 1989)
„Hasonló volna ez a törökvörös-festők eljárásához, kik a „British Alizarine Company" alapításakor a tagokat arra kötelezték, hogy a gyártmányt maguk dolgozzák fel,”
(Természet világa, 1918)
„GYÖRFFY [István] szerint a legszebb színes bőr Törökországból származott, neve: 'törökvörös'. Hódoltsági török hatás egy újabb bőrtechnikának elterjedése: a 'szattyán' készítése növényi cserzéssel, szömörcével.”
(Ethnographia, 1978)
„Nem törökpiros, hanem 'nemzetiszínzászló piros': Ez rózsaszínpiros. Olyan, mint a szép pántlika színe. A virága is nagyon szép volt. Élénk, mint a pünkösdi rózsa).”
(Nyárády Mihály: Ajak község népviselete)
(A Nyíregyházi Jósa András Múzeum évkönyve, 1964)
„A törökpiros szin előallitásánál szereplő vegyfolyamokról.”
(Wartha Vincznek, a Zsolnay-gyár vegyészének cikke)
(Magyar Tudományos Akadémia közl., 1961)
„A régi divat szerint a pöndöly fölé törökpiros rokolyát* öltöttek, e fölé szines, kék vagy zöld kötőt*, felsö testüket a szépen himzett bibor* ümög* fedte,”
(rokolya: szoknya; kötő: kötény; bíbor: itt nem szín, hanem finom, vékony, valószínűleg fehér kelme; ümög: ing)
(Ethnographia' melléklete, 1906)
Földrajzi színnevek
A textilfestés színnevei
Régi színnevek
törökpiros:
[en] Turkish red, Turkey red
| Színnév – Színszótár
| Színkommunikáció
| Alapszínnevek a magyar nyelvben

Nem kereskedelmi oldal | Non-commercial website
Színnév–Színszótár | Hungarian Color Names & Dictionary of Color |
Email  |  Utolsó frissítés: 2019. szeptember