« előző színnév - (fejezet elejére) - következő színnév »

gránátvörös
gránátkővörös, almandinvörös
vörös
mély hidegvörös, teltvörös
#AB001C, RGB: 171 0 28, H: 350
#BF375C, RGB: 191 55 92, H: 344
nyers
gránátkő
granadai selyem
14.század
Messi,
'blaugrana'
asszociatív
ált.
o o o - -
– Granum [latin]: szemcse, gabonaszem (többes szám: grana)
– A színnév jelentésére és eredetére több magyarázat lehetséges:
a./ Gránátkő: drágakő, színét a króm befolyásolja, a nagyobb krómtartalom mélyebb vörös, ill. bíbor árnyalatot eredményez. A gránát más színekben is előfordul, a különböző színű gránátok ásványtani nevei: vérvörös: pirop, bíbor: almandin, narancs: spessartin, zöld (→egreszöld): grossular.
b./ Kermesz (karmazsintetű, Kermes ilicis, Coccus ilicis, →karmazsin, →skarlát) Régebben, tévesen, azt hitték, hogy a kermesztetű a növény (a kermesztölgy) része. A granum/grana a tetvek méretére és alakjára utal. A legértékesebb szöveteket a kermeszből készült színezékkel festették. (→velencei skarlát)
c./ Granada, spanyol város, 755-1492 között mór-arab fennhatóság alatt volt. Ebben az időben virágzott fel a selyemipar, képek szerint a vörös/hidegvörös szín dominált az itt készült kelméken, melyek egész Európában keresett termékek voltak. A textilipar fejlődésének kezdetén általános volt, hogy egy szövetfajtát az azt előállító városról nevezték el. (ld. képet fent)
d./ Gránátalma: (→gránátalmavörös) a gyümölcs sok apró, lédús, élénkvörös magot tartalmaz, erre utal a neve. A Himalájától kezdve, a Balkánon át, a Földközi-tenger nyugati végéig elterjedt, a szerencse, bőség és termékenység jelképe volt, ma is kultusza van. A fa kérgét és a gyümölcs héját bőr cserzésére használták.
– Gránát, törökgránát: posztófajta, a skarlátszövet után a legdrágább kelme. Többféle színű lehetett, de a legnagyobb kereslet évszázadokon át -bármilyen kelme esetében- a vörösre volt. A törökgránát posztó feltehetőleg Törökországból származott, ott készítették, festették vagy ők kereskedtek vele. Nem találtam rá adatot, de elképzelhetőnek tartom, hogy a sokáig igen népszerű, jó minőségű, növényi eredetű buzérfestékkel (→törökvörös, →buzérvörös) festették. Ez megmagyarázná, miért volt kevésbé drága, mint a skarlátposztó, amit állati eredetű festékkel színeztek.
„A festékanyagokat és az ezzel festett szöveteket is így [skarlátnak és gránátnak] nevezték, valamint színelnevezésként szolgáltak; jelenthettek még különféle (nem csak vörös) színű luxusanyagot is, vagy vörös színű anyagot, függetlenül a használt színezéktől. A skarlát általában nagyon jó minőségű gyapjúanyagot jelentett, melyet egy bizonyos fajta rovarból [kermesztetű] készült vörös anyaggal festettek meg.”
(Deák Éva, 2014)
– A gránát nem tévesztendő össze a gránittal ! (→gránitvörös)
– Karbunkulus kő: a vörös ékkövek (gránát, rubin, spinell) összefoglaló neve a középkorban, ill. a népmesékben. A hiedelem szerint a sárkány szeme.
„Barça: most akkor gránát- vagy gránitvörös-kék?”
(kulturtapas.hu)
(A Szerk. megjegyzése: gránátvörös !)
„A gránátvörös szín ugyanis nem a posztótól, hanem a gránátkőtől eredt ; maga a gránátposztó mindenféle színű lehetett ugyan, de épp a gránátvörös gránát-posztóval találkozunk a legritkábban.”
(Magyar nyelv, 1906)
A férfiak velenczei skarlát, vagy török gránát posztódolmányokat viseltek velenczei kamukával*, vagy bagazziával* bélelve.
(kamuka: nehéz selyemanyag; bagazia: keletről Erdélybe hozott olcsóbb, vékony szövet)
(Jókai Mór)
„Schwarzkopf Palette Instant Color 8 Gránátvörös hajszínező”
(bevasarlas.tesco.hu)
„porcelánfehér alapon gránátvörös és császárkék
virágmintás [sál]”
(tibetan-shop-tharjay-norbu-zangpo.hu)
„Az Almandin-vörös árnyalattal nagyon jól néz ki a vaj[színű] [autó]belső.”
(galeria.totalcar.hu)
http://hu.wikipedia.org/wiki/Gránátcsoport
gránátvörös:
[en] garnet red
| Színnév – Színszótár
| Színkommunikáció
| Alapszínnevek a magyar nyelvben

Nem kereskedelmi oldal | Non-commercial website
Színnév–Színszótár | Hungarian Color Names & Dictionary of Color |
Email  |  Utolsó frissítés: 2019. szeptember