« előző színnév - (fejezet elejére) - következő színnév »

bíbor
bíborszín, bíborvörös, bíborpiros;
tyrosi / türoszi ~, római ~, antik~, görög~, bizánci ~, császár~, király~, királyszín, bársonyszín, bársony festék, császárvörös, csigavérszín (ti. a bíborcsiga vére), újveres, violaveres, krappviola, rózsáskék, bordóviola, biborskarlát
bíbor
hidegvörös, lilásvörös, kékesvörös
#DD0099, RGB: 221 0 153, H: 317
alapszínnév
ált., eredetileg a textilfestéshez kapcsolódott
o o o o o
– Bíbor: talán a latin 'purpureus' vagy a görög 'porfir' (πορφύρα, 'bíborcsiga' jelentésű) szavakból magyarosodott, de ez nem bizonyított.
– Bíbor: az európai kultúrában, művészet- és festéktörténetben különleges szerepet tölt be. Több nyelvben kb. 1-3 ezer éve ismert szín és színnév. A történelem legdrágább textilfestéke, évezredeken át a hatalom jelképe volt Európában és az ókorban a Közel-Keleten.
– Először a föníciaiak használták (türoszi bíbor), és a bíborcsiga kopoltyúüregének váladékából nyerték a színezéket, a festék 1 grammjához 1000 (más adatok szerint 10000) csigát kellett elpusztítani. A bíborfesték természetes fényérzékeny anyag, a színt csak bonyolult technológiával lehetett rögzíteni a textilen.
– Az ókori Rómában egyedül a császár hordhatott bíborszín ruhát, a szenátorok csak bíbor szalagot, övet. Később a német császárok követték az ókori példát.
– A bíboros megkapja a bíbort: vagyis beiktatják hivatalába. A bíbor és skarlátvörös öltözék a római katolikus egyház hagyományában máig fennmaradt, és az ókori színhierarchiát őrzi.
– A magyar népviseletben bíbornak nevezték a díszesen hímzett főkötőt, melyet a fiatalasszonyok hordtak.
Alapszínnevek
A textilfestés színnevei
Színtartományok - Bíbor
Alapszínnevek a magyar nyelvben - Bíbor
http://en.wikipedia.org/wiki/Purple
Heraldika
bíbor:
[en] purple
[it] porpora
[fr] pourpre
[de] Purpur
| Színnév – Színszótár
| Színkommunikáció
| Alapszínnevek a magyar nyelvben

Nem kereskedelmi oldal | Non-commercial website
Színnév–Színszótár | Hungarian Color Names & Dictionary of Color |
Email  |  Utolsó frissítés: 2019. szeptember